70s Lace Socks by Petra Machová Kouřilová

70s Lace Socks

Knitting
February 2019
Fingering (14 wpi) ?
12 stitches and 8 rows = 1 inch
in stockinette stitch after blocking
US 1 - 2.25 mm
273 - 383 yards (250 - 350 m)
S (S/M, M) (M/L, L) - 17.5 (19, 20) (21, 22.5) cm / 7 (7.5, 8) (8.5, 9)"
Flag of English English Czech
This pattern is available for $4.99 USD buy it now

These lace socks are inspired by a vintage photograph from my mum’s collection of knitting patterns from the 1970s.

Unlike those 1970s socks that were usually made in 1 size, with cotton yarn, not-closed-gaps, short row heels and elastic added in the cuff, these are graded for 5 women’s sizes and made with a classic wool/nylon sock blend. They also have my favorite features for good fit - heel flaps and round toes.

As a yarn dyer I am always looking for patterns that would work with multi-coloured yarns and this simple lace pattern works well both with single-colour and variegated colourways.

Techniques: Knit & purl, working small circumference in the round, increases, decreases, picking up stitches, turning heel, Kitchener stitch.

These socks are cuff-down and the lace pattern is both charted and fully written out.

The pattern has been professionally tech edited and test knitted.


Tyto ponožky jsou inspirovány starým obrázkem s návodem od mojí maminky někdy ze 70. let minulého století. Tehdejší ponožky byly pouze v jedné velikosti, byly pleteny z bavlněné příze, s gumičkou v lemu a patou vytvarovanou zkrácenými řadami bez uzavírání mezer mezi oky. Obrázek jsem vzala a přetvořila jej pro klasickou směsovou vlněnou přízi, napočítala jej na 5 různých velikostí a přidala své oblíbené elementy pro dobře sedící ponožky - patu s klínkem a kulatou špičku.

Tento typ jednoduchého vzoru je vhodný jak na ponožky jednobarevné, tak na ponožky z velmi strakatých přízí.

Ponožky se pletou shora od lemu.

Návod byl testován.

Českou verzi návodu lze také zakoupit v tištěné podobě na www.pipayarns.cz, kde lze také najít doporučenou přízi na tyto ponožky.