yarns > Hillesvåg Ullvarefabrikk > Forgarn
Forgarn
100% pure new wool.
Forgarn (roving), loosely wound balls of approx. 150 -200 g, 100% pure new wool.
Unspun yarn in 7 undyed and 4 dyed colours.
From the Hillesvåg website (in Norwegian):
Forgarn
Forgarn er et halvferdig garn og finnes i fargene hvitt og lys gråmelert. Ullen er kardet og delt opp til tråder, men den er ennå ikke spunnet. Garnet er vundet opp med 2 parallelle tråder.
Spinne selv?
Forgarn er fint å bruke når man vil spinne garn selv. Mange spinner garn av 50% forgarn og 50% hundeull eller kaninull. Det er mye enklere å spinne med denne blandingen enn å spinne av bare hundeull eller kaninull.
Strikke?
Det er også mulig å strikke av forgarn. Prøv med 2 tråder på pinne nr. 5,5 eller 6. Før man har fått litt trening, vil tråden lett ryke. Da bare legger man de avrevne endene oppå hverandre og fortsetter. Straks forgarnet er strikket, har det styrke. Denne kvaliteten egner seg for eksempel til luer. Luen blir meget lett. Den ferdige luen kan eventuelt børstes lett med en stiv børste.
Tove?
Forgarn kan også brukes sammen med ull når man tover eller i en vev.
Leveres i “Tuller” à ca. 200-250 g
317 projects
stashed
185 times
- Page created: November 15, 2012
- Last updated: November 5, 2025 …
popular colorways

22 stashed
43 projects

39 stashed
51 projects

19 stashed
16 projects

4 stashed
8 projects

17 stashed
27 projects

